Geoblog.pl    tasiemiecc    Podróże    Litwa 2017    Zwiedzanie
2017

Zwiedzanie

Litwa
Litwa, Wilno

Po 11 godzinach jazdy jestem w Wilnie. Jest godzina 10:00 rano ... upss okazuje się, że jest godzina 11:00. Tutaj czas przesuwa się o jedną godzinę do przodu. Jest dość chłodno 1- 2 stopnie, pada deszcz, czasem deszcz ze śniegiem.
Nocleg zarezerwowałam przez booking.com - hotel Domus Maria. Lokalizacja świetna, lepszą trudno sobie wyobrazić - przy samej Ostrej Bramie. Cena 211 zł za dwójkę ze śniadaniem; parking gratis. Na początek kieruję się do kościoła św. Teresy, pod który to kościół zajeżdżają rządowe limuzyny CD i wysiada Lech Wałęsa. Następnie idę w kierunku Ostrej Bramy aby zobaczyć kaplicę Ostrobramską z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. Następnie ulicą Ausros Vartu idę w dół. Po lewej stronie mijam ratusz miejski (znajduje się punkt informacji turysycznej) i zatrzymuję się na piwo w Amatininkų užeiga. Dość fajne miejsce, ale piwo 0,5 – 3 euro :/ Przeglądam mapę i już wiem co dalej będę zwiedzać. Kieruję się nadal w dół ulicą Didzioji po lewej stronie zaglądam na Uniwersytet Wileński wraz z dziedzińcem oraz imponujący Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w którym akurat odbywa się koncert orkiestry kameralnej (wstęp wolny, cały kościół był wypełniony). Zwiedzam również uliczkę literacką przy której mieszkał Adam Mickiewicz. Kawałek dalej znajduje się kościół św. Anny a obok kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza. Następnie idę pod Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, Pałac Prezydencki i Basztę Giedymina (akurat trwają pracę remontowe). Robi się ciemno i późno więc zachodzę na kolacje do Forto Dvaras. Kolejka ludzi do wejścia, czekam pewnie ok 15 minut. Jedzenie dobre, fajna knajpka. 2 piwa, zupa i cepeliny koszt ok 12 euro. Wracając do hotelu zachodzę do sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tu znajduje się pierwszy, oryginalny obraz Pana Jezusa Miłosiernego (Jezu Ufam Tobie) namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 r. wg wskazówek Św. Faustyny. Wracam zmęczona do hotelu, w końcu nie spałam całą noc.

Pamar
Pamar - 2017-03-21 08:49
Nam tez smakowalo jedzonko w Forto. Bardzo ladny spacer zrobiliście po tej nieprzespanej nocy

Mirka66
Mirka66 - 2017-04-02 11:16
Uwielbiam Litwe.Bylam tam juz raz ale jade tam ponownie podczas tegorocznych wakacji.
Jakie tam sa obecnie ceny ? Jest drozej niz w Polsce czy taniej ?

tasiemiecc
tasiemiecc - 2017-04-03 07:59
Na mój gust ceny są takie jak w Polsce

tasiemiecc
Alicja Kobiałka
zwiedziła 17% świata (34 państwa)
Zasoby: 634 wpisy634 600 komentarzy600 3627 zdjęć3627 0 plików multimedialnych0

31.01.2024 - 03.02.2024