Kolejny dzień pielgrzymowania zaznaczył się trudem wędrówki po zatłoczonych ulicach i placach Rzymu, gdzie piękno architektury i sztuki przeplatało się z sacrum miejsc uświęconych życiem i śmiercią wielu świętych. Do miasta dostajemy sie metrem za 1 euro, to jest najlepsze rozwiązanie. Wsiadamy na stacji Anagnina, wysiadamy na San Giovanni.
- I tak zaczynamy od Bazyliki św. Jana na Lateranie. Jedna z czterech bazylik większych. Obok na skwerze odbywała sie demonstracja komunistów.
- Następnie udajemy się do budynku, położonym naprzeciwko Bazyliki Św. Jana na Lateranie, wzniesionym w r. 1589, odbywamy marsz pokutny na kolanach po Świętych Schodach (łac. Scala Santa). Zostały przywiezione z Jerozolimy do Rzymu w 326 r. przez św. Helenę, matkę Konstantyna. Zgodnie z legendą pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata i po nich wschodził Jezus Chrystus. Obok znajdują się dwie inne klatki schodowe, z których można korzystać bez umartwiania się. Budynek znajduje się od strony via Merulana.
- Na placu San Giovanni in Laterano znajduje się najwyższy z 13 egipskich obelisków. Ma wysokość 31,0 m (z cokołem 47,0). Początkowo stał przy Circus Maximus. Papież Sykstus V polecił go przenieść w obecne miejsce.
- zobaczyliśmy baptysterium św. Jana
- natępnie zobaczyliśmy Bazylike Matki Bożej Większej lub Bazylike Matki Bożej Śnieżnej (wł. Basilica di Santa Maria Maggiore)- jest to rzymska bazylika położona na wzgórzu Eskwilin. Należy wraz z bazylikami: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami do bazylik papieskich. W tej bazylice znajdują się relikwie żłobka Jezusa (Sacra Culla).
- następnie spacerkiem idziemy przez park di Traiano i dochodzimy do Koloseum- Amfiteatr Flawiuszów, został wzniesiony przez wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów; duża eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 73 tysiącami widzów[1]; z galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy; Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, naumachie, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, wcześniej pozyskiwano z niego bloki kamienne jako materiał budowlany. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.
- obok Koloseum znajduje się łuk Konstantyna- łuk zbudowany w latach 312 – 315 dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna oraz dla uczczenia jego zwycięstwa nad Maksencjuszem.
- następnie jest Forum romanum- najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych.
- Via fori Imperiali dochodzimy do placu weneckiego, tam podziwiamy Ołtarz ojczyzny, przypominający starą maszyne do pisania :P (Altare della Patria, zwany popularnie il Vittoriano); jest to duża, budowla z białego marmuru, dominująca nad placem Weneckim, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza.
- następnie idziemi piękną Piazza della Pilotta, widzimy tam Papieski Uniwersytet Gregoriański (Pontificia Università Gregoriana)- najstarszy uniwersytet papieski,
-stojąc plecami do PUG, przed oczami mamy pomarańczowy budynek -to Papieski Instytut Nauk Biblijnych (Biblicum) założony przez papieża św. Piusa X w 1909 r., prowadzony przez oo. jezuitów; związany z Gregorianą. Jedyna uczelnia - obok uczelni biblijnych w Jerozolimie - z prawem nadawania tytułów z nauk biblijnych (licencjat, doktorat). Wydział biblijny. Wydział orientalny (kursy wschodnich języków starożytnych). Rysem charakterystycznym uczelni jest nacisk na egzegezę.
- dochodzimy do Fontanny Di Trevi- tłum jak na bazarze :P jest to najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu; Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 p.n.e.Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony. Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety, by zapewnić sobie "powrót do Rzymu". Pieniądze, wyławiane przez władze miasta przeznaczone są na utrzymanie zabytków. .... ah czułam się jak Sylvia w La Dolce Vita ... na Via Del Lavatore jemy pizze :)
- Panteon- panteon – miejsce poświęcone wszystkim bogom), to okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Budową kierował Apollodoros, stracony później przez cesarza. Od VII wieku Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Jest jedną z najwspanialszych i jednocześnie najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.
- powoli dochodzimy do Placu Hiszpańskiego (Piazza di Spagna), To jedno z miejsc w Rzymie, w którym życie nie zamiera ani na chwilę, Plac swoją nazwę ma od ambasady hiszpańskiej znajdującej się tuż obok, Popularne Schody Hiszpańskie znajdują się przy Placu Hiszpańskim. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych pozostałości po baroku. Schody powstały z inicjatywy papieża Innocentego XIII w latach 1723-26. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół Sw. Trójcy. Schody Hiszpańskie należą do miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Odbywają się na nich coroczne pokazy mody słynnych projektantów. Wiosną zdobią je azalie, zaś zimą - w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów ustawiana jest szopka. U podnóża stopni znajduje się niewielka fontanna Barcaccia (po włosku „stara, zniszczona łódź), Nawiązuje do barki przyniesionej aż tutaj przez wody Tybru w czasie jednego z wylewów rzeki. Plac i schody bezustannie wypełnia tłum, turystów i rzymian, zwłaszcza młodych. O każdej porze dnia i nocy. Na pobliskiej stacji metra wysiadają ci, którzy wybierają się na spacer do parku Villa Borghese i klienci najwytworniejszych butików w stolicy , które mieszczą się właśnie tutaj.
- via del Babuino dochodzimy do Piazza Del Popolo - Wzniesione zostały tutaj dwa bliźniacze kościoły: Santa Maria in Montesano i Santa Maria del Miracoli, Pośrodku placu stoi 24-metrowy obelisk egipski, sprowadzony za panowania cesarza Oktawiana Augusta dla przyozdobienia Circus Maximus. Wychodzimy z placu tego przez Porta del Popolo, a po prawej stronie widzimy prezentuje się kościół Santa Maria del Popolo.
I to tyle w Rzymie, Ti amo Roma :):):)
Wsiadamy w metro w Flaminio i jedziemy do Anaganiny :)
Zmeczeni wracamy na camping, ale zmęczenie nie przeszkadza nam aby pojechać na potańcówkę do hotelu :)